Mask gel plus efecte adverse?

Acnee Leziune dermatologica

Postata de Utilizator11566191554 cu 4 ani in urma.

Buna ziua! Mi s-a dat de catre dermatolog pt tratarea acneei mask gel plus impreuna cu alte creme. Problema e ca dupa ce am aplicat mask gel m-a ars fata foarte tare si s-a inrosit. Este normal? mi-a spus farmacista ca e posibil sa mi se inroseasca putin pielea, insa a fost chiar dureros. A mai folosit cineva si poate sa-mi spuna o parere? Ma gandesc ca mai bine as intrerupe decat sa-mi sensibilizez mai rau pielea

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa discutati cu medicul dermatolog.

Utilizator11620807770

acum 2 ani

Medicul dermatolog mi-a prescris acest gel pentru dermatită de contact, însă pielea s-a iritat de la prima aplicare, la a doua aplicare situația s-a înrăutățit prin arsuri de gradul 1 și umflarea suprafeței tratate. Menționez că am respectat cantitatea și metoda de aplicare. Vreau să împărtășesc experiența mea pentru a evita astfel de situații neplăcute: atenție mare dacă aveți pielea sensibilă, nu aplicați in jurul ochilor chiar dacă medicul vă recomandă, testați produsul pe alte zone înainte de a aplica pe față, vă rog să îndepărtați sau să nu reaplicați produsul dacă simțiți chiar și cea mai mică usturime.
De reținut că pielea mea nu este acneică deloc, dimpotrivă este uscată și sensibilă deci rezultatul devastator este explicabil. Documentați-vă înainte de a începe tratamentul și citiți experiențele altora.

Alexia

acum un an

Și cu ce ai acționat încât sa se vindece?