Exces de sebum pe scalp și ten ,acnee ,ovar micropolichistic?

Acnee

Postata de Iulia,A cu 2 ani in urma.

Bună . Ma confrunt cu excesul de sebum la nivelul pielii scalpului ,tenului, umerilor,si pieptului ,foliculită și ACNEE + căderea părului . Am reușit sa tratez acneea ,dar nu și cauza acesteia . Am luat ROACCUTANE, după terminarea tratamentului acneea reapare ,uleiul de pe piele apare și el într-o cantitate și mai mare. În urma analizelor ginecologice, de tiroida ,hormonale ,toate sunt în ordine ,cu excepția unor microchisturi apărute recent la un ovar . (TSH ,ATPO ,FSH , DHEA-S , LH ,PROLACTINA , TESTOSTERON ) . Am primit tratament cu anticonceptionale BELARA . Ce analize imi recomandați sa mai fac ,ce as putea sa iau sa rezolv problema cu sebumul de la nivelul pielii . Și dacă ar fii belara în regulă sa le iau . Este sau nu de natura hormonala . Sunt disperata ! La ginecologie îmi spune sa fac un bebeluș, la endocrinologie îmi spun căci este normal ,iar dermatologul ma lasa în aer . Mulțumesc pentru timpul acordat !

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/excesul-de-sebum_12614

Iulia,A

acum 2 ani

Control medical unde mai exact ? am consultat o grămadă de dermatologii ,endocrinologi și ginecologi ...

Corinastan

acum 2 ani

Un sampon natural pentru scalpul gras cred ca te-ar ajuta.