Daca dupa stoarcerea repetata a unui cos a ramas ca o umflatura ce pot face sa dispara??

Acnee

Postata de Utilizator11705093212 cu 4 luni in urma.

Am tenul mixt si imi apar din cand in cand cosuri dar cand le storc se vindeca dar ramane ca un punct de grasime sub piele.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Exista mai multe lucruri pe care le poti face pentru a impiedica formarea acestor umflaturi care raman in urma cosurilor:

1. Nu stoarce cosurile: Stoarcerea poate duce la infectii, cicatrici si umflare suplimentara a pielii.
2. Aplica gheața: Gheața poate ajuta la imblanzirea inflamației si umflaturi.
3. Utilizeaza produse antiseptice: Acestea sunt eficiente pentru a preveni orice infectare.
4. Exfoliaza regulat:Indepartarea pielii moarte poate preveni blocarea porilor si formarea de cosuri.
5. Ai grija de piele: Curata fata dimineața si seara, hidrateaza pielea și folosește creme cu protecție solara.
6. Dieta echilibrata: Consumul de fructe, legume, proteine si cereale integrale poate ajuta la mentinerea sanatatii pielii tale.
7. Mentine hidratarea: Consuma suficienta apa pentru a pastra pielea hidratata.

Daca problemele persista, adreseaza-te unui specialist pentru investigatii suplimentare.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Acneea/tratamente-eficiente-pentru-acnee_7495