Am semne in urma cosurilor. Ce tratament naturist pot folosi pentru îndepărtarea lor ?

Acnee

Postata de Ale cu 4 saptamani in urma.

Tratament naturist!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Pentru indepartarea semnelor lasate de cosuri, va propunem urmatoarele tratamente naturiste:

1. Uleiul de arbore de ceai: cu proprietati antiinflamatoare si antibacteriene, acest ulei esential poate diminua roseata si inflamatia cosurilor.
2. Otetul de mere: cu proprietati antibacteriene si acide, otetul de mere poate ajuta la diminuarea semnelor lasate de cosuri.
3. Mierea si scortisoara: aceste doua ingrediente pot fi combinate pentru a crea o masca care nu numai ca indeparteaza semnele cosurilor, dar si exfoliaza pielea.
4. Aloe vera: aceasta planta suculenta cu proprietati antiinflamatoare si antibacteriene este cunoscuta pentru a reduce inflamatiile si a promova vindecarea ranilor.
5. Sucul de lamaie: acesta este un agent de albire natural care poate ajuta la diminuarea petelor rosii lasate de cosuri.

NU uitati ca fiecare piele este unica, deci poate fi nevoie de putin timp pana sa gasiti metoda care functioneaza cel mai bine pentru dvs. De asemenea, este intotdeauna o idee buna sa testati tratamentele pe o portiune mica de piele inainte de a le aplica pe toata fata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Medicina-naturista/metode-eficiente-care-elimina-cicatricile-cauzate-de-acnee_17685
sfatulmedicului.ro/Acneea/cicatricile-post-acnee_19205