Acnee vulgară (help me)?

Acnee

Postata de Niko cu un an in urma.

Salut, am 18 ani, de 4 ani sufăr de acnee, 3 luni în urmă mi-a fost depistat acnee vulgara facială provocată de stafilococ epidermidis(IV). Plecam timp de 3 săptămâni la medicul dermocosmetolog si făceam proceduri, precum înghețarea cu azot, măști pe baza de Zinc si alte substanțe, la medicina fizică foloseama aparatul Darsonval si razele ultraviolete, respectiv medicul mi-a prescris un tratament(Dimineața mă spăl cu gel de curățare de la Roche Posay Effaclar, apoi foloseam apa micelară de la Actipur și încheiam rutina de dimineața cu crema Effaclar Spf 30 Roche Posay, iar seara înlocuiam crema cu cea de la Actipur 3 in 1). De 2 ori pe lună făceam curățire mecanică si la fel urmam aceleași procedee și laserul . Spuneti-mi va rog este necesară curățirea mecanică in fiecare luna? Ce-mi sugerati sa fac, cum ati scapat de astfel de problemă, ce tratament ati dus si cum va mențineți pe parcurs. Din cauza curățirii mecanice am o mulțime de cicatrici, și plus doar după o săptămână de la curățirea mecanică acneea revine la situația inițială. Poate e necesar alte soluții pe bază de acizi?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Acneea/acneea-vulgara-una-dintre-cele-mai-frecvente-afectiuni-cutanate_18657