Va rog mult, daca imi puteti explica acest rezultat!

Accidentul vascular cerebral

Postata de Maria Diaconu cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Va rog cu tot respectul, daca ma puteti ajuta!
Am 58 ani, am avut un ACV in 1993, iar in 2000 am fost diagnosticata cu LES.
Acum de cateva luni,uit, ma dezorientez, ma dezechilibrez,am momente cand ma balbai, am niste amorteli usoare pe picioare si pe fata inca din 1993.Un RMN din 2007 releva doar:
Cateva microleziuni demielinizante supratentoriale de etiologie probabil vascular ischemice.

Am facut un RMN acum in 2014 si mi-au iesit urmatoarele:

Examinare IRM cerebrala nativa evidentiaza:
-numeroase leziuni demielinizante infracentimetrice, situate in substanta alba a emisferelor cerebrale si cateva cerebeloase bilateral, la distanta de sistemul ventricular, fara restrictie de difuziune;
-Moderata dilatatie a spatiilor perivasculare Virchow-Robin
Minima atrofie corticala cerebrala si cerebeloasa
-ingrosarea mucoasei la nivelul sinusurilor maxilare si celulelor etmoidale bilateral
Concluzii:
Leziuni demielinizante supra si infratentoriale cu etiologie probabil vasculara
Minima atrofie corticala cerebrala si cerebeloasa

Va rog mult daca imi puteti explica acest rezultat. Cu multumiri,

Raspunsuri (9)

Psih. Stefania Budacu

acum 10 ani

Buna ziua doamna Diaconu!
In primul rand, ar trebui sa aveti un medic neurolog care sa va urmareasca si care va poate interpreta rezultatul RMN-ului, adica sa vada si imaginile nu numai ceea ce este scris pe fisa data de mediccul radiolog care a efectuat RMN-ul; totodata ar trebui, dat fiind diagnosticul, sa urmati un tratament specific - sunt lucruri pe care dumneavoastra nu le precizati in mesaj.
Simptomele pe care le acuzati pot fi determinate si de starea de anxietate (dar se discuta asta dupa ce va consulta un neurolog). Daca mai aveti intrebari sau precizari de facut in legatura cu subiectul acesta, va raspund cu placere!

Psih. Stefania Budacu

acum 10 ani

Revin cu precizari: mai ales in cazul in care balbaiala (si celelalte manifestari) se datoreaza demielinizarilor, va recomand sa va adresati unui psiholog-logoped; acesta va sti ce exercitii sa va recomande pentru a nu fi afectat limbajul sub niciuna dintre componentele sale (vorbit, scris-citit etc). Oricum ar fi bine sa tineti legatura cu un psiholog (pentru psihoterapie) pentru a va mobiliza cat mai bine resursele constiente si subconstiente, astfel incat sa aveti o viata si o stare echilibrata.
Va doresc sanatate!

Maria Diaconu

acum 10 ani

Vă mulțumesc pentru promptitudine! Eu merg la control la S.M.C.Bucuresti de două ori pe an dar lucrurile nu sunt bune. Medicul neurolog mi-a dat tratament dar mi-a spus că mai mult nu se mai poate face în cazul meu.
Vă mulțumesc mult pentru răspuns

Psih. Stefania Budacu

acum 10 ani

Imi permit sa va sugerez sa consultati si alti medici. Ce inseamna ca "lucrurile nu sunt bune"? Cati medici v-au vazut ultimul RMN? Ati cautat si cai alternative de tratament?

Maria Diaconu

acum 10 ani

LES este intr-o fază destul de avansată, problemele neurologige vor mai fi din păcate, mă refer la amnezii, dezorientări, lapsus frecvent, etc.Am consultat doi medici neurologi.Cam... așa stau lucrurile.

Psih. Stefania Budacu

acum 10 ani

Vi s-a spus si ce aveti de facut, la nivel de activitate? Aveti un regim de viata care sa stimuleze cognitiv? Practicati sport, miscare in natura, tehnici de meditatie si relaxare? Resursele organismului sunt profunde si nebanuit de puternice, este important sa le ajutam sa se manifeste...

Maria Diaconu

acum 10 ani

Regim de viata aproape normal. Vasculita cerebrala este din cauza lupusului. Unele lucruri sunt ireversibile. Cu vasele mici scurtcircuitate mereu, reduse de la functionarea normala, in timp probabil voi fi dusa de mana. Va multumesc pentru interes!

Psih. Stefania Budacu

acum 10 ani

Va recomand sa luati legatura cu dnul dr Vasile Theodor.
Va doresc toate bune!

Maria Diaconu

acum 10 ani

Va multumesc!