va rog, ajutor

Accidentul vascular cerebral

Postata de florinam cu 9 ani in urma.

Buna seara,

De mai bine de o saptamana, tatal meu (56 ani) este internat in spital, acuzand dureri in spatele capului, partea dreapta ( nu la ceafa, undeva in mijlocul capului pe partea dreapta), si ac***a deseori stari de ameteli. Idea e ca, a primit de la medicul de familie un tramament cu ampicilina 4x1 gr/ zi datorita unei raceli. Conform medicilor satmareni, in urma tomografului, RMN, diferite analize de sange, precum si a consultului psihologic , rezultatele sunt bune, insa problema nu numai ca persista ci se schimba foarte brusc. Starea lui de sanatate parea sa mearga inspre bine, azi la amiaza chiar am vorbit cu el. Brusc, dupa aproximativ ora 14, nu a mai putut vorbi, momentan nu poate sa lege o propozitie. Culmea este ca, medicii spun ca o sa isi revina... Ce se intampla, de fapt?
Va rog frumos si din inima sa ma ajutati cu un raspuns elocvent, sunt de-a dreptul socata si disperata de situatia asta, imi iubesc tatal ca pe ochii din cap.
(scuzati daca nu am scris in topicul in care trebuia)

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 9 ani

Buna seara. Ese posibil ca tatal tau sa fi facut un AVC, iar tulburarea de vorbire sa fie afazie. Te intelege, poate executa comenzi simple? Pentru amanunte scrie-mi la adresa de mail [email protected]