utrogestan

Accidentul vascular cerebral

Postata de bijoux1000 cu 13 ani in urma.

in urma cu 3 ani am avut tromboza venoasa profunda.m-am operat si nu am mai avut probleme de atunci.luna aceasta mi-a intarziat menstruatia cu 8 zile.am fost la medicul ginecolog mi-a zis ca nu sunt insarcinata,in schimb mi-a prescris utrgestan 100 mg 1 la 12 h.intrebarea mea e uramatoarea : daca am luat deja o pastiluta ce se intampla?este risc de reaparitie a trombozei venoase profunde?va rog sa-mi raspundeti

Raspunsuri (2)

Filipa

acum 13 ani

In prospect scrie clar ca nu trebuie sa utilizezi acest medicament in cazul trombozei venoase .
''''NU UTILIZAŢI UTROGESTAN, capsule moi pentru administrare orală sau vaginală în următoarele cazuri:

- hipersensibilitate la progesteron sau la oricare dintre excipienţii medicamentului;
- insuficienţă hepatică severă, în cazul administrării pe cale orală;
- hemoragii vaginale de cauză neprecizată;
- cancer de sân sau tumori benigne, diagnosticate sau suspectate;
- cancer al organelor genitale, diagnosticat sau suspectat;
- tromboflebită, boală tromboembolică, accident vascular cerebral, acute sau în antecedente;
- hematurie de cauză neprecizată.''''

bijoux1000

acum 13 ani

ufff si ce fac cu amenoreea?:( . ms de raspuns :*