Urgent!!!

Accidentul vascular cerebral

Postata de R.M. cu 7 ani in urma.

Bună seara!
Mama mea are o problemă și mă tem să nu aibă un accident cerebral. S-a pus în pat, ca să se culce, dar a apucat-o brusc o durere teribilă de cap, în partea stângă, în spatele urechii. Spunea că o durea atât de tare, încât îi venea să urle. A luat o pastilă și a masat puțin locul acela, iar durerea a început să se amelioreze, dar apoi a revenit la aceeași intensitate, coborând spre gât.
Ce ar trebui să fac? Să chem ambulanța? Ea refuză să meargă la spital și-mi spune să nu mă îngrijorez.
Vă rog să mă ajutați! Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 7 ani

cheama salvarea, dar trebuie facut rmn, doar la rmn se vede daca s-a produs un avc sau nu. la tomografie (CT) se vede abia dupa 24 de ore. daca simti ca nu e in ordine, lasa ce zice mama ta si anunta ambulanta!