URGENT!!! Hernie inghinala la paralitic

Accidentul vascular cerebral

Postata de ANDREA0411 cu 12 ani in urma.

Tatal meu, 75 ani, a suferit in urma cu 4 ani un infart vascular cerebral, in urma caruia a ramas paralizat pe partea dreapta si nu poate vorbi.

De cateva zile i-a coborat hernia in scrot. La spital nu-l pot duce, deoarece drumurile sunt blocate.

Precizez ca foloseste sonda, si are probleme cu scaunele.

Exista vreo posobilitate ca hernia sa poata fi impinsa inapoi? Pt ca de operatie nu poate fi vorba...

Va rog din suflet sa imi spuneti ce este de facut.....

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea ta depinde de tipul de hernie de care sufera tatal tau. Daca este o hernie inghinala reducibila, atunci este posibil sa fie impinsa inapoi in abdomen.

Acest lucru se face cu ajutorul unui medic si poate necesita sedare. Totusi, daca hernia este incarcerata sau strangulata, aceasta nu poate fi impinsa inapoi si necesita interventie chirurgicala de urgenta. Incercarea de a impinge o hernie incarcerata sau strangulata inapoi poate cauza daune serioase.

Problemele cu scaunele ar putea fi legate de hernie, deoarece intestinul poate fi prins in hernie, cauzand constipatie intensa. S-ar putea sa fie necesar sa il ajuti sa elimine scaunul prin masarea abdomenului sau prin folosirea unui laxativ bland.

Pentru problemele cu sonda, ar trebui sa contactezi medicul sau urologul pentru a discuta despre posibile solutii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Diverse/principalele-simptome-in-cazul-herniilor_17349
https://sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-hernia-inghinala_17180