Un suspect AVC (afazie si deficiente memorie) refuza asistenta medicala. Ce putem face ?

Accidentul vascular cerebral

Postata de Gloria cu 2 luni in urma.

Dupa o plimbare cu bicicleta, tatal meu 70 ani s-a intors ieri acasa cu deficiente de memorie si vorbire.
Este lucid, fara probleme locomotorii, nu-l doare nimic, spune ca nu a cazut, dar ca nu mai stie nimic. inteleg greu ce doreste sa spuna. Clar e ca refuza orice asistenta, investigatie medicala. Suspectez ca a suferit AVC, la care momentul unei interventii specializate este important. Ce putem face ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Intr-o astfel de situatie, este foarte important sa respectam dreptul pacientului de a refuza tratamentul sau investigatiile medicale, insa, in acelasi timp, este foarte important sa fim constienti de gravitatea situatiei. In general, pacientii care se confrunta cu simptome de AVC au nevoie de ingrijire medicala de urgenta.

Va recomandam sa incercati sa discutati cu tatal dumneavoastra plecand de la perceptia lui referitoare la acest incident. Explicati-i cat de urgenta este situatia si care ar putea fi consecintele daca nu primeste ingrijire medicala imediata. Incercati sa-l convingeti sa mearga la un consult de urgenta, sa fie evaluat de un specialist si sa primeasca tratamentul necesar.

Daca refuza intr-adevar si este incapabil sa inteleaga gravitatea situatiei, poate fi necesar sa discutati cu un avocat sau cu un judecator pentru a obtine o ordonanta de protectie pentru adult, permitandu-va astfel sa-l internati in vederea tratamentului.

In situatii de urgenta, unde exista un risc imediat pentru sanatatea pacientului, serviciile medicale de urgenta pot fi autorizate sa asiste pacientul fara consimtamantul acestuia.

Este foarte important sa luati legatura cu un medic cat mai repede posibil pentru a discuta cea mai buna metoda de abordare a acestei situatii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/reabilitarea-post-accident-vascular-cerebral_335
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/cand-semnifica-durerea-de-cap-o-urgenta-medicalai_8326