Traducere RMN!!!

Accidentul vascular cerebral

Postata de clisu cu 12 ani in urma.

In urma unui examen RMN la 8 luni de la un accident vascular cererebral hemoragic am primit urmatoarele rezultate:

Dilatatie vasculara cu traiect sinuos, cu halou periferic, cu hiposemnal in secventele ponderate T2 si T2-FLAIR, izosemnal T1, localizata parietal stang parasagital spre vertex, fara alte modificari de semnal in parenchimul cerebral.
Fosa posterioara, trunchi cerebral normale.
relieful cortical normal.
Sistemul ventricular cu capacitate normala, in pozitie normala.

Concluzii:
Aspectul IRM pledeaza pentru malformatie vasculara de tip angiom venos cu microhemoragiicronice parietal stang.

Ma poate ajuta cineva cu o explicatie la cele de mai sus?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Da, medicul tau neurolog.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

din pacate, dupa cum scrie si mai sus, medicul dumneavoastra neurolog va poate interpreta IRM-ul, in functie de contextul dumneavoastra clinic/paraclinic. Bineinteles nu este un IRM normal, dar conteaza mult in ce teritoriu este acel angiom, cu ce dimensiuni, etc.

va urez o seara buna

MembruMobileApp1509087952

acum 6 ani

Bună ziua, ma intereseaza parcursul dumneavoastră in ceea ce priveste acest tip de malformație. Mama mea are tot o malformatie vasculara-angiom venos.Multumesc.