titlu intrebare

Accidentul vascular cerebral

Postata de elena1224 cu 13 ani in urma.

imi puteti spune va rog care este diferenta dintre hipertensiune arteriala si cardiopatie ischemica? care este mai grava? va multumesc

Raspunsuri (2)

ochi negri

acum 13 ani

Diferenta e ca sant doua boli diferite si totusi comune.Cardiopatia ischemica de obicei,cred,merge paralel cu probleme de tensiune Ideal ar fi ca HTA sa fie tinuta sub control,la fel si cardiopatia ischemica.Asta din urma suna...grav dar poate fi controlata.

Medic Epuran

acum 13 ani

Cardiopatia ischemică este o boală a inimii care porneşte de la vasele coronare ale inimii (acestea îşi micsoreaza calibrul, drept urmare, având loc o scădere a cantităţii de sânge care irigă muşchiul inimii). Pe de altă parte hipertensiunea arterială este o boală a întregului organism, care porneşte de la vasele de sânge din tot corpul (reprezintă o creştere a valorilor tensiunii arteriale peste limita normală). Gravitatea depinde de stadiul în care se află fiecare dintre aceste boli, cu menţiunea că cardiopatia ischemică este descoperită de obicei în stadii mai avansate decât hipertensiunea arterială.