Tensiune mare si ameleli

Accidentul vascular cerebral

Postata de manuelapopescu cu 11 ani in urma.

Mi-am facut de curand analizele si sunt bune ,dar la masurarea tensiunii medicul de familie m-a gasit cu tensiunea 18/9. Din cand in cand am si ameteli care ma ingrijoreaza. Mi-a recomandat sa-mi masor tensiunea periodic pentru a vedea daca este oscilanta si nu stiu ce termometru electronic ar fi mai bun? Ar fi bine totodata sa consult si un cardiolog? Va multumesc

Raspunsuri (5)

Mirna

acum 11 ani

Va trebuie un tensiometru, nu termometru. Toate sunt bune, depinde si cat vreti sa investiti intr-un astfel de aparat. Daca aveti tensiune mare, faceti o detoxifiere generala a organismului. Apa in exces din tesuturi si colesterolul care cresc valoarea tensiunii arteriale se vor reduce prin detoxifiere. Gasiti produse special concepute la plafar - pe baza de alge marine, fibre si ceaiuri.

Trebuie sa tineti si regim alimentar - fara sare in primul rand, ulei rafinat, zahar si faina alba, lactate grase si carne in exces.

Nu va recomand medicamentele de sinteza, intrucat sunteti nevoita sa le luati mereu, deci nu rezolva cauza, si au toxicitate.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati un medic cardiolog pentru o evaluare mai amanuntita.

manuelapopescu

acum 11 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns.

aimee preda

acum 10 ani

Eu am cumparat din farmacie un tensiometru de brat Healthy Line. Ac***a si eu mari probleme cu tensiunea il folosesc des si sunt foarte multumita de el. V-il recomand.

iulian

acum 9 ani

buna ma numesc iulian si am 42 de ani ,180m 99 de kg am o durere dupa cap de ceva vreme am fost la medicul de fam. si a constatat ca am probleme cu inima m-ia dat pastile de inima VALSARTAN 40 mg
le iau deceva timp da tensiunea scade creste dela 120 la 135 dar pulsul cum trece de 90 ma doare dupa cap si cate o data ami da stare de voma chiar si vomit . stie cineva ce poate fi si cu ce pot opri aceste dureri cumplite de dupa cap. va multumesc