stend sau operatie ?

Accidentul vascular cerebral Operatie vasculara

Postata de Membrumioaradascalu cu 11 ani in urma.

ma numesc dascalu mioara ,am 52 de ani ,pitesti,am fost diagnosticata cu ateromatoza carotidiana bilaterala severa si stenoza aci stanga .70%. mentonez ca am si hta dar este controlata.urmez un tratament si anume sermion , aspenter,rosucard.v a trebui sa mi puna stend sau sa ma operez.ce credeti ca este mai sigur ? am inteles ca operatia este cam riscanta.unde se fac aceste interventii? astept un raspuns.va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Rafael Halpern

acum 11 ani

Stimata doamna,
Din toate studiile publicate pana acum OPERATIA, endarterectomia carotidiana - este mult mai sigura decat montarea stentului; cu doua conditii:
anatomia leziunii sa fie pretabila la operatie
operatia sa fie facuta ce un chirurg cu experienta in acest tip de interventie.
Daca doriti va pot sta la dispozitie la spitalul Medicover.
Contact:
tel 0740.195.363
email: [email protected]
website: www.e-varice.ro

gherghel lucia

acum 10 ani

Ma numesc Lucia si am 63 de ani ,sant din Cluj - Napoca,am fost diagnosticata cu stenoza carotidiana bilaterala de 0,96 cm .Ce ar trebui sa-mi pun stend sau sa ma operez ? Unde se fac aceste intreventii chirurgicale? Ce este mai sigur dupa dumneavostra ? Astept un raspuns? Va multumesc mult !!!