Simptome

Accidentul vascular cerebral

Postata de xNanay cu 10 ani in urma.

Salut am o problema mare, care mi s-a mai intamplat de vro 3-4 ori pana acum. Am 14 ani si pot sa spun ca imi petrec cam 6-7 ore pe zi in fata laptopului. Nu stiu daca de acolo se trage problema, dar e una grava cred eu. Ma ia dintr-o data cu amorteala pe o parte ( ex. mana stanga, maseaua stanga, buza in partea stanga ) iar dupa ce trece ( 30 min. ) ma doare capul insuportabil cand il misc intr-o parte. Tocmai acum daca il misc in dreapta sau brusc ma doare in partea dreapta dar foarte tare. Vreau sa spun ca am si niste probleme la ochi : miopie si astigmatism, nu stiu de cat e ca nu mi-a spus doctorul, in schimb nu port ochelari. Pe langa asta, cand merg simt ca nu sunt in siguranta, cateodata am senzatia ca pot pica jos, si ma dezechilibrez si trebuie sa pun un picior inainte sa nu pic. Ma tem sa nu fie ceva de la coloana, ca oricum mi-e iesit un inel putin. Stie careva care poate fi problema? A si sa nu uit, am citit ca poti avea AVC daca te doare creierul intr-o parte si pe cealalta parte amortesc. Pe mine ma doare in partea dreapta si am amortit pe mana dreapta si pe fata. P.s Cand tin capul in jos nu numai acum ci tot timpul simt ca am o presiune mare ca si cum as avea mult sange in cap venind cu presiune. Va rog ajutor !

Raspunsuri (1)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

La varsta asta un AVC este exclus

Simptomele pe care le descrii pot fi in relatie cu hernia de disc cervicala pe care spui ca o ai. Pentru asta ai putea sa mergi la neuro si sa faci un rmn.

O alta cauza a simptomelor poate fi insuficienta circulatorie cerebrala, din nou, destul de rara la varsta ta. Am o colega care sufera de asa ceva in urma unui traumatism cervical ce a dus la formarea unor osteofite ce au ajuns sa comprime artera vertebrala, dar nu cred ca este cazul tau

Cel mai probabil, la 14 ani nu m ar mira sa ai o anemie feripriva si o carenta de Calciu, ceea ce ar explica ametelile, durerile de cap, amortelile. Poti sa iti faci un set complet de analize pentru treaba asta

Nu cred ca are rost sa iti faci griji, as paria mai mult pe anemie si lipsa de calciu si nu pe o problema neurologica

Milta sanatate