sfaturi legate de AVC

Accidentul vascular cerebral Distrofie musculara duchenne Distrofia
+1
Vezi toate grupurile

Postata de melahrinia cu 8 ani in urma.

Buna ziua!e
Sotul meu in varsta de 44 ani a suferit acum 3 luni un AVC ,s-a repetat oarecum in luna august intr-o forma mai usoara dar raul fusese produs chiar de la primul.Mentionez ca are o problema de sanatate mai veche se presupune ca ar fi vorba de DMB motiv pentru care in urma AVC are mersul tot mai greoi,dificultatte la concentrare si memorie;se intampla sa cam uite.Rezultat analize:CK 470 U/L;colesterol total=243mg/dl,HDL=54mg/dl,LDL=178mg/dl, trigliceride=119mg/dl.
I s-a recomandat Sortis 40mg 1 luna apoi 20 mg dar nu poate sa-l ia are dureri musculare,vertij,greata,dureri de cap.Intrebarea mea este ce reprezinta CK si cum poate reveni la valori normale,pentru colesterol ce poate lua ca sa nu-i faca rau dat fiind si istoricul medical mai vechi?Poate urma ceva recuperare?
Multumesc,

Raspunsuri (5)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

CK-ul (creatinkinaza) este o enzima ce se gaseste in concentratii crescute in miocard si muschii scheletici , si in concentratii mult mai mici la nivelul creierului. Cand nu este corelat cu fractiunea CK-MB ca sa puna diagnosticul de infarct miocardic acut , CK-ul se refera la alte afectiuni musculare. O valoare de 470 de unitati/L este peste limita superioara (la barbati) de aproximativ(in functie de laborator) 308 U/L. Nu stiu la ce va referiti cand mentionati diagnosticul de DMB dar daca este vorba despre DMD (distrofie musculara Duchenne) atunci se explica si CK-ul crescut . Pentru adaptarea terapie hipocolesterolemiante adresati-va medicului care i-a prescris tratamentul initial. Deasemenea puteti consulta un medic de recuperare medicala .

melahrinia

acum 8 ani

Buna seara!Ma refer la distrofie musculara Becker asa scrie intr-un document medical emis in urma prelevarii unei probe biopsice din muschi picior.

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Stimata doamna, sotul dvs ar trebui sa fie in observatia unui medic neurolog si al unui medic cardiolog! Adresati-va unei sectii de Recuperare!
Sanatate si toate cele bune!

melahrinia

acum 8 ani

De asemeni as dori sa stiu daca poate lua Bilomag Forte

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna seara! Distrofia musculara se rezolva prin masaj, kinetoterapie, reflexoterapie. Pentru scaderea si normalizarea valorilor colesterolului poate lua, de trei ori pe zi, seminte de mustar - date despre acest tratament gasiti si pe internet. CK este o analiza ale carei valori sunt legate de cardiologie - de aceea v-am recomandat ca sotul dvs sa fie sub observatia unui cardiolog.
Sanatate!