sfat

Accidentul vascular cerebral

Postata de marianejat cu 12 ani in urma.

ce parere aveti despre institutul national de recuperare,medicina fizica si balneoclimatologie,de specialitate a sect.de cercetare a factorilor terapeutici naturali?sotul meu a suferit un avc hemoragic,e in procesul de recuperare

Raspunsuri (3)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Recuperarea fizica dupa AVC este absolut necesara. Va ingrijoreaza ceva legat de modul in care se desfasoara recuperarea?

marianejat

acum 12 ani

Nu,problema este ca sotul meu s-a recuperat relativ bine(mai putin vorbire si tonifiere musculara) si ne-am dori sa incercam continuarea recuperarii la institutul mai sus mentionat,respectiv:Institutul National de Recuperare,Medicina Fizica si Balneoclimatologie.Am fi dorit niste referinte si daca cumva este Sp.Filantropia?

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Site-ul lor se pare ca este acesta si acolo au si datele de contact:
http://www.inrmfb.ro/index.php

Este foarte important sa nu ignorati recuperarea vorbirii (din pacate foarte multi ignora acest aspect crezand ca este mai bine sa lase pentru mai tarziu). Durata de recuperare este mult mai mare (2-3 ani - in functie de gravitate) decat in cazul celei fizice. Am observat din experienta ca cei ce au afectata vorbirea si nu au un program de recuperare tind sa se inchida in ei si sa le persiste depresia (uneori chiar se agraveaza), iar cand programul avanseaza incep sa isi creasca stima de sine si sa devina mai sociabili.