Pot sa-mi revin la normal?

Accidentul vascular cerebral

Postata de chatn19 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,sunt barbat am 30 de ani si am hematom primar fronto-temporo-parietala dreapta operat in decembrie 2007 si crize convulsive cu generalizare secundara;semipareza stanga spastica.Pot merge fara sprijin si folosi mana stanga (intr-o oarecare masura).Pentru AVC,ca tratament am facut operatia si gimnastica medicala (fizioterapie),pt crize urmez tratament antiepileptic (din fericire am avut doar 3 crize).Am parte de acele efecte secundare:gandire inceata,imposibilitate de concentrare, amnezie tip lapsus,caderea parului,vedere neclara sau dubla uneori etc.Daca dupa terminarea tratamentlui antiepileptic scap de efectele secundare,si cum si in cat timp imi revin si in ce masura,ma refer si la semipareza spastica.Si spasticitatea am inhibato cat de cat dar dispare vreodata?!

Raspunsuri (4)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Sari

acum 12 ani

Cauta sa contracarezi efectele secundare, nu astepta sa treaca de la sine. ia memo plus, daca ai voie, nu lasa creierul sa se deteroreze, caci solutii sunt.Cauta jocuri de societate, sau exista un joc pe calculator, proiectat de doctorul Hashimoto, pentru gimnastica creierului, daca imi dai adres ade e-mail ti-l trimit, este usor si ajuta mult.
Mergi si la biserica si roaga-te caci credinta poate face minuni, ceea ce doctorii nu pot vindeca, vindeca Divinitatea. corpul omenesc are o putere extraordinara de revenire, totul este sa crezi.
Stiu persoane care au fost paralizate si si-au revenit.Daca ai voie, fa inot, gimnastica medicala sau TAI CHI, este gimnastica medicala traditionala chineza, care este practicata de mii de ani, ajutand oamenii sa fie sanatosi pana la adanci batraneti.
sanatate

chatn19

acum 12 ani

va multumesc pt sfat

Sari

acum 11 ani

Ce mai face-ti?
Cum va simtit-ti?