pot ramane gravida fara riscuri?

Accidentul vascular cerebral

Postata de raluca cu 12 ani in urma.

o pacienta care a avut accident vascular ischemic tranzitor risca ceva daca ramane gravida? si poate circula cu avionul?va rog foarte mult sami raspundeti.va multumesc anticipat.nu am ramas cu sechele.

Raspunsuri (2)

Nirolf

acum 12 ani

Care a fost cauza acelui accident? Daca suferiti cumva de tromboza, varice, trebuie sa stiti ca cresterea in greutate, deci si sarcina, este un factor de risc pentru aceste boli.
Pentru cei care au probleme cu circulatia periferica, statul timp indelungat pe scaun, ca atunci cand mergi cu avionul, autocarul, are de asemenea efecte negative. Cand trebuie sa stati timp indelungat pe scaun, ca in aceste cazuri sau la munca de birou, este necesar sa faceti pauza din ora in ora, sa faceti miscare cate 5-10 min.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesara o evaluare prenatala, examinare pelvina, teste de sange ( inclusiv de coagulare, anticorpi anticoagulant lupic si anticardiolipina), investigatii imagistice.