pot primi ajutor

Accidentul vascular cerebral

Postata de Gabriela Marioara cu 12 ani in urma.

Buna ziua, ma numesc Parasca Gabriela si as dori daca puteti sa ma ajutati sa inteleg de ce tatal meu care este paralizat din 2octombrie2007 nu poate beneficia de pensie de handicapat dat fiind faptul ca nu se poate ingriji singur.Alaturat anexez diagnosticul lui: Ischimie acuta membrul inferior drept distal, arteriopatie cronica obliteranta membrele inferioare, stadiul III fibrilatie atriala permanenta cu alura ventriculara medie, hipertensiune arteriala primara grad II clasa risc cardio-vascular foarte inalt, accident vascular cerebral ischemic iterativ cu hemiplegie dreapta sechelara spastica, afazie mixta predominant motorie, adenom de prostata.Are nevoie de ingrijire permanenta si as dori sa imi spuneti daca aceste diagnostice nu denota faptul ca este handicapat. Va multumesc anticipat!!! Parasca

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Este posibil ca tatăl d-vs să nu îndeplinească condiţiile de vârstă care pentru handicap sunt diferite faţă de cele pentru invaliditate.Mai multe informaţii puteţi obţine de la Comisia Teritorială pentru Persoanele cu Handicap sau de la Centrul de Expertiză Medicală

carte nadina

acum 12 ani

doresc sa stiu ce mai exista in afara de cerebrolisin in accident cerebral, am 45 de ani ma simt foarte rau

carte nadina

acum 12 ani

raspunde-ti pe [email protected] sau sunati la tel 0722689560, sunt din timisoara

teodora

acum 11 ani

Scumpa mea poti sa astepti mult si bine .diagnosticul pe care-l are tatal tau nu se incadreaza in nomenclator
si mama mea este tot asa si nu am reusit nimic
peste tot acelasi raspuns. mama este paralizata pe partea dreapta, nu poate vorbi, manica doar daca -i dau eu cu lingurita si totul dat la blender si strecurat, de pampers si paturici ce sa mai zic
e foarte greu pentru unii batrani ''''si pentru cei ce-i ingrijesc
curios este faptul ca multi au pensie de handicap, sotiile sau sotii au de ingrijitor si ei sunt bine mersi

nicolae

acum 10 ani

da, nu va mirati ca acest sistem este impotriva oamenilor, am parinte paralizat de 4 ani nici dr. de familie nu a venit sa-l controleze ce mai face in perioada asta. nu veti primi drepturi decit daca veti da statul in judecata. eu asta sunt hotarit sa fac. toti cei din directiile sociale si comisii dau din umeri si spun ca ei au facut demersuri dar este decizie politica. concluzia nu mai votati ca p***ai si luatii de guler pe mincinosi afara cu ei din parlament si agatatii in piata mare pe tradatorii acestei tari care nu vad deloc problemele noastre doar se fandosesc pe scaunele lor si vind tara la bucata pe nimic. nu stiti cine sunt? sa va enumerez citiva:nastase a vindut petrolul, tariceanu a vindut petrolul din marea neagra si a pus taxa de prima inmatriculare, basescu-flota,videanu-granit-marmura borduri, udrea,berceanu,mitrea,hrebenciuc,boc, ungureanu toti cu legaturi la securitatea fosta a lui ceausescu care a desfiintat oameni. astia vreti sa aibe empatie cu noi grija natiei? ce gluma niste criminali, sunt atiti ca te ia capul si noi copii nu intelegem de ce oare statul nu acorda asistenta oamenilor suferinzi? politica inseamna distrugerea acestei tari.asa dar dragi prieteni ginditi ce votati de 100 ori inainte. si poate chiar ar fii interesant sa nu mai voteze nimeni pe nimeni. un gind bun de la mine pentru toti bunicii cu probleme de sanatate