Poate revenii la normal dupa un AVC?

Accidentul vascular cerebral

Postata de Alexinho cu 12 ani in urma.

Salutare tuturor. Vreau sa va spun inca din inceput ca m-ati ajuta foarte mult cu niste pareri personale. Bunicul meu a suferit acum 2 zile un AVC, dar nu i s-a spart artera, doar ii s-a infundat (in zona cefei, intr-o zona mai mica). I-au amortit putin mana dreapta si piciorul stang, nu si le paote controla perfect insa le simte. De astazi a inceput un tratament special.
Are momente cand uita unele lucruri sau vorbeste foarte ciudat, presupun ca sunt din cauza arterei infundate. De dimineata ploapele ochilui stang se par ca se inchid incet incet, oare de ce ? (ma gandesc ca trebuie cel drept, daca partea dreapta e putin amortita).
Mama mea e distrusa, incerc sa o ajut cum pot, sa o incurajez ca totul va fii bine insa vreau sa stiu daca oamenii (in general) care au avut un AVC se face bine dupa un timp sau poate ramane asa cum este momentan sau sa devina mai rau. Tin sa mentionez dinou ca nu are pata de sange pe creier *nu i-a pleznit vena*.

Multumesc anticipat. As fii foarte multumit cu niste sfaturi din partea voastra.
O seara placuta !

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Pacientii cu AVC au un pronostic de la deces pana la insanatosire totala (recuperare completa) sau oriunde intre (recuperare partiala etc). Este f greu de spus chiar si de catre medicul care cunoaste pacientul cum va evolua acesta, daramite de catre niste straini pe internet. Nu stie nimeni sa spuna care sunt sansele sale de recuperare, dar va veti da seama pe parcurs. Fiti optimisti, faceti tot posibilul pentru el. Daca il ajuta corpul, se poate recupera si mai poate trai ani buni.

Alexinho

acum 12 ani

Multumesc mult pentru sfat !