PAREAZA FACIALA PERIFERICA STANGA

Accidentul vascular cerebral

Postata de Daniela0621 cu 11 ani in urma.

Buna seara!
Tatal meu a facut o pareza faciala stanga periferica. Intr-o zi s-a trezit cu gura stramba si cu ochiul afectat pe care nu-l putea sa-l inchida.Am mers cu el la spital i-ar acolo l-a consultat un medic neurolog, dupa care l-a vazut si un medic orelist,iar acel medic orelist a hotarat sa-l interneze pe acea sectie.A stat 9 zile internat pe aceea sectie desi nu avea nimic la urechi, pe un tratament cu aciclovir,vit B1,vit B6 ,Glucoza 10%.D.Desi s-a externat ieri,are dureri ingrozitoare pe partea afectata si nu poate vorbi clar.Azi am mers la un neurolog iar acel medic mi-a spus k gura ar putea sa ramana stramba pt k nu i s-a adm trat corespunzator in spital adik Medrol. si acum ar fi prea tarziu sa il mai ia.Mentionez k am facut si un CT, dar medicului neurolog nu i s-a parut prea cocludent..a zis k nu este facut bine.Ce pot face?Sunt diperata iar tatal meu este f afectat k va ramane cu gura stamba din cauza acestui medic orelist care nu i-a recom trat. care trebuia. Va rog astept un rasp. de la cineva.Multumesc!

Raspunsuri (3)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Puteti sa faceti exercitii care sa aajute muschii faciali sa isi recastige cat de cat tonusul. Va recomand sa incercati sa ii mai faceti o data analizele neurologice, CT sau RMN. Daca vorbirea este afectata ar putea fi vorba si despre o afazie. Cel mai bine este sa consultati un medic neurolog care sa se ocupe de cazul tatalui dvs si sa se stabileasca o cauza si un tratament.
Pentru vorbire este bine sa i se faca o evaluare psihologica complexa (www.ropsiho.ro) si sa se inceapa un program de recuperare. Cu cat se face mai repede, cu atat sunt sansele mai mari sa recupereze mai mult.

Daniela0621

acum 11 ani

Multumesc frumos pt raspuns.
Am consultat un medic neurolog si mi-a recomandat sa-i fac o eco Doppler vase cervico-cerebrale.Mi-a prescris un trat.cu neuromultivit, aspirina cardio si un aniinflamator Celebrex.

Marius

acum 11 ani

Buna ziua,
Va pot recomanda eu un dispozitiv medical de recuperare,de fizioterapie, pe care il poate folosi oriunde, oricand, fiind un dispozitiv mobil. Acesta stimuleaza circulatia sangelui local, dar si in tot corpul, eliminand durerile si in timp chiar ajutand la insanatosire. Producatorul este din Austria, iar la noi in tara le gasiti pe www.multiclar.ro