neurologie

Accidentul vascular cerebral

Postata de Alina521119032 cu 15 ani in urma.

Buna seara!am fata de 20 de ani care dupa terminarea examenului de bacalaureat a ramas cu durere de cap.mentionez ca in perioada aceea nu sa alimemtat mai deloc.am facut o serie de analize,RMN,EEG,descopsrind ca are lipsa de calciu.a facut tratament dar durerile de cap nu i-au incetat.am consultat si un neurolog si ia dat tratament cu propanolol pe care il ia de 1 an de zile.va rog sa-mi spuneti daca e periculos.durerile i-au mai incetat.

Raspunsuri (3)

Dorina6899908

acum 15 ani

Ar fi bine sa mai faceti un control, la medicul care a dat acest tratament si sa-i spuneti cum se mai simte.....din ce am vazut,pe diferite forumuri,cei care fac tratament cu acest medicament spun ca se face cel putin un an.

marian

acum 10 ani

Buna ziua,

Va rog sa imi dati un sfat cu privare la starea de sanatate precara a bunicii mele in varsta de 84 de ani diagnosticata cu dementa mixta-stadiu avansat BPOC acutizat,infectie tract urinar (E coli, klepbatelor pneumonar) tipul anemie hipocrina forma usoara ,cifoza dorsala).
Mentionez ca a fost internata in spital de 2 ori la urgenta iar dupa externare ne-am lovit de refuzul dansei de a se hrani (practic nu se poate supravietui cu 2-3 lingurite de lichide pe zi-un mai stie sa consume/inghita lichide ,le tine in gura si le varsa). Tratamentul prescris inceput se face cu EBIXA- clorhidrat de memantina si Bilobil. Degeaba tratamentul din spital o pune pe picioare daca ea intr-o saptamana dupa externare devine din nou “leguma”.
Va rog sa imi spuneti cum ar trebui procedat.
Multumesc frumos!

laura

acum 9 ani

buna ziua.recent am fost diagnosticata cu miastenia gravis iar in urma unui CT de timus rezultatul a fost -timus restant cu dimensiuni de 44mmCC/24mmLL/16mmAP,localizat anterior de aorta ascendenta,de aspect morfologic normal.
as dori sa stiu daca e normal si daca pe viitor o sa fie modificari care sa agraveze aceasta boala.multumesc