Maria?

Accidentul vascular cerebral

Postata de [email protected] cu un an in urma.

Avc ischemic,transformat în ușor hemoragic, în urma cu 8 luni.Tratament cu noliprel ,clopidogrel, pramistar, sortis,aspenter.Analize recente: trigliceride169, hdl 41,ldl 67 colesterol total 137 acid uric 6,9.In urma rezultatului s-a indicat și omega 3.Cat timp continua acest tratament?Faptul ca a scazut hdl colesterol și trigliceridele au crescut în condiții de regim, nu mi se pare ok.Ce as putea face?

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Bună ziua, mulți pacienți nu reacționează bine la sortis, se preferă crestorul. Puteți citi pe internet păreri în acest sens. În ce emisferă cerebrală a fost avc ul? Există tulburări de limbaj?
Va recomand si tonotil - cititi prospect pe net.
Din alimentație se recomandă a se elimina grăsimile – carne de porc grasă, șuncă, smântână grasă. Pe de altă parte, o perioadă, până când organismul își revine, pot apărea fluctuații în rezultatele analizelor – trigliceride, glicemie…
Sanatate si toate cele bune!

[email protected]

acum un an

Avc pe partea stânga, fără tulburări de limbaj.
Mulțumesc mult!

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Acid uric 6,9 nu e putin... atentie, daca mai creste inseamna gută! Recomand suc de patrunjel cu morcov si lamaie (nu e rau deloc!), limonada cu multa lamaie, rodii! Daca tensiunea e buna, poate incepe dimineata cu 50 de ml de ceai de coada calului - cititi pe net despre asta.
Sanatate!