mama mea a murit de atac cerebral,cat la suta exista riscul ca eu sa o ostenesc si ce pot face ca sa scap de asa ceva?

Accidentul vascular cerebral

Postata de Adriana Adryy cu 11 ani in urma.

in urma cu 8 luni mama mea a suferit un atac cerbral la locul de munca ia crescut tensiunea 200 desi nu avea probleme cu tensiunea deloc insa avea foarte mari dureri de cap si fuma din pacate si a a vomitat.am citit azi pe internet ca mostenitri au riscuri de 4 ori mai mare sa aiba atac cerebral sau de inima in functie de ce are parintele mai ales femeile,adica ca aceste boli sunt genetice.va rog frumos din tot sufletul meu spunetimi cat de mari sunt sansele ca eu sa o fi mostenit pe mama mea si ce pot face ca sa scap de asa ceva??????????

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Aceste afectiuni nu sunt boli genetice, ci puteti sa aveti o predispozitie genetica sa faceti acest tip de boli. Modalitatile prin care le puteti preveni incep in primul rand cu regimul alimenter, cel de viata general si mentinerea cognitiva activa. De asemenea, este important sa invatati sa va mentineti nivelul stresului la cote minime.

Lucian

acum 10 ani

Ce poti sa faci? In primul rand calmeaza-te, faptul ca mama ta a facut asa ceva nu inseamna automat ca si tu o sa faci. In al doilea rand, fa ce trebuie sa faca orice om care tine la sanatate: o alimentatie echilibrata, fara grasimi si sare in exces, miscare multa si abtine-te de la alcool, tutun si chiar cafea (mareste tensiunea). Fereste-te de sarlatanii care-si zic "specialisti in medicina alternativa" intrucat nu vor decat sa profite de tine.