inima

Accidentul vascular cerebral

Postata de luyza3l3na cu 10 ani in urma.

Am probleme la inima , mai exact prolaps de valva mitrala si insuficienta mitrala moderata.Tensiunea am avut.o si 18 si 6 cand am fost luata de pe strada in stare de inconstienta si tinuta la oxigen mai bine de o ora.Durerile in zona pieptului sunt destul de apasatoare, se intampla destul de des sa am mana amortita si sa respir foarte greu iar atunci cand sunt emotionata sau speriata simt un aer rece de la gat pana in zona sanului stang.Am fost la medici si la Bucuresti si la Targul.Muresi si unul m.a speriat spunandu.mi ca pe la 30 de ani o sa ma operez si celalalt ca daca nu avanseaza boala nu o sa am nici o problema, insa nici unul nu m.a crezut cand le.am spus ca am dureri.Ieri am fost la medicul de familie si mi.a spus ca am tensiunea 13 si pulsul 110 si ca este mare pana acum pulsul nu l.am avut mai mare de 80. Mi.a prescris concor aceste pastile le iau de cativa ani dar cu intreruperi si medicul de familia mi le.a dat . Medicii ceilalti mi.au spus ca nu am nevoie de tratament.Cat ar trebuii sa am tensiunea normala?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Valoarea tensiunii nu ar trebui sa depaseasca 14, iar pulsul, in repaus, nu mai mult de 80/min. Este indicat sa va monitorizati la domiciliu tensiunea arteriala si pulsul cu si fara tratament.