Infarct cerebral

Accidentul vascular cerebral

Postata de potstef cu 12 ani in urma.

Buna ziua , tatal meu a suferit un infarct cerebral pe trunchi cerebral pe data de 27.08.2011 , a fost dus la spital si internat in cam 3 ore de la producerea accidentului , la inceput avea probleme cu inghitu , cu echilibru , si amorteala fetei pe partea stanga , acum e bine poate sa inghita usor usor ( pana sa poata inghitii a avut o sonda gastrica ) , si-a mai recapatat din echilibru , e tot internat. dar de cateva zile i s-a oprit tratamentu injectabil , ia doar pastilele de tensiune , inima . colesterol.e in regula ? e normal sa-l opreasca ? am inteles ca l-a oprit sa vada cum se prezinta.

Raspunsuri (9)

anonim

acum 12 ani

buna, imi pare rau pentru tatal tau prin ce trece dar ai putea sa imi spui si mie ce simptome a avut inainte sa faca infarct cerebral ? pentru ca si eu de cateva zile incoace am in zona cervicala si in crestetul capului niste dureri apasatoare ,sacaitoare de vreo 4,5 zile

potstef

acum 12 ani

pe el l`a luat deodata , i s-a facut rau pe strada , avea ameteli si dureri foarte tari de cap , a ajuns acasa s-a intins in pat , a dat sa se ridice si nu se mai putea tine pe picioare , a incercat sa manance ceva , a mancat , a vomat tot apoi ... ii amortise si fatza...ce ai tu ar putea fi altceva , astea deobicei sunt : tranzitorii , te tin putin timp , sau ... infarct cum a fost si in cazul tatalui meu , mergi si fa un rmn cel mai bine.

anonim

acum 12 ani

multumesc foarte mult. Sanatate tatalui tau si tie si insanatosire grabnica !

Mihaela22120678

acum 12 ani

Daca poate inghiti medicamentele si se poate alimenta nu are rost sa faca tratament perfuzabil. Deci e in regula.
Insa de acum inainte trebuie evaluat foarte bine dpdv cardiovascular, trebuie sa vada care a fost cauza, in vederea prevenirii unei recidive. Pentru asta trebuie tratati toti factorii de risc si trebuie asociat un tratament antiagregant sau anticoagulant.
Sanatate!

amy

acum 12 ani

Buna ziua!
Cum se mai simte tatal dvs.?la ce spital este internat?
tata a suferit acelasi tip de infarct dar consecintele sunt ceva mai grave....aproape 2 luni se implinesc de cand se lupta sa respire singur.
Sanatate multa!

potstef

acum 12 ani

azi a fost externat , i s-a prescris medicamente :zomen , norvasc , tertensif , metoprolol , crestor si aspirin cardio. momentan e bine , nu are treaba , doar ca isi simte partea stanga a capului amortita , are ameteli cand se ridica in picioare , si merge cu ajutor.cu greu dar merge.

potstef

acum 12 ani

amy , a fost la spitalul judetean constanta, imi pare rau ptr tatal tau , sanatate multa.
mihaela , tratamentul care l-am zis mai sus e bun ? asta i-a fost prescris.
care ar fi medicamentele alea antiagregant si anticoagulant de care vb ?

Mihaela22120678

acum 12 ani

Da, e bun tratamentul. Antiagregant este aspirinCardio, aspirina are rolul de a impiedica formarea cheagurilor de sange in vase (in termeni nemedicali "subtiaza" sangele), ac***a rol de preventie a unei recidive. Trebuie neaparat sa-l ia neintrerupt. Sanatate!

potstef

acum 12 ani

multumesc Mihaela.sanatate.