Hematom subdural

Accidentul vascular cerebral

Postata de ion411 cu 13 ani in urma.

Tatal meu a suferit un AVC , a facut de fapt un hematom imens subdural in partea stanga a creierului il durea tare capul si dupa cateva zile a aparut si o hemipareza fapt care ne-a determinat sa-l ducem de urgenta la spitalul judetean Timisoara unde a fost operat de Dr.Frantescu (un dr. extraordinar care ne-a ajutat enorm).Cu aceasta ocazie i-a fost taiata si o bucata de os care nu cred ca se mai reface,operatia a fost in dec 2009 deci au trecut de atunci 1 an si 3 luni aprox. el are 74 ani si se simte bine acuma mai lucreaza pe afara ce vrea el , noi stam la tara, dar cand tuseste i se umfla pielea capului in acea zona unde a fost operat si mai nou spune ca noaptea cand trebuie sa tuseasca il doare si pune mana acolo cand tuseste.Intrebare mea este trebuie sa inlocuim bucata de os , e posibil la varsta asta sa se mai refaca , tata e si cardiac si hipertensiv, se poate trai cu pielea moale in acea zona si e normal sa se umfle cand tuseste,pe unde ajunge aier acolo??

Raspunsuri (6)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

adriana

acum 13 ani

un caz asemanator l-am intalnit si eu,mi s-a spus ca la insistentele unei prietene a folosit arginina si dupa acea situatia s-a ameliorat considerabil,uite aici http://www.arginina.ro/10-motive-pentru-care-dr-peter-atherton-recomanda-argi/

ion411

acum 13 ani

Multumesc de raspuns,o sa iau in calcul aceasta oferta dar trebuie sa vorbesc si cu medicul de familie cel putin fiindca tata ia o gramada de medicamente in fiecare zi,fiindca este si cardiac si hipertensiv. Cu operatia de la creier vad ca e bine

zozo

acum 11 ani

Buna.Si eu am fost operat de hematom subdural acut in urma cu 27 de ani,aveam 16 pe atunci.Osul nu mi s-a refacut,nici nu stiu daca s-ar reface vreodata,dar traiesc cu aceasta suprafata moale de cca.5 cm diametru.Uneori ma deranjeaza nitel,mai ales cand fac efort fizic,se strange spre interior.Poate cu o placa de titan s-ar rezolva problema,dar nu m-am gandit inca serios la asta.As mai aminti un aspect:nu am fost acceptat in armata din cauza aceasta.In rest totul e OK.Va doresc numai bine.

Manalachiaoe Madalina

acum 9 ani

trebuie neaparat operat in cazul in care hematonul?

Bogdan

acum 8 ani

Da.Eu am avut un hematom subdural de 1.3 cm.Medicul m-a sfatuit sa ma operez deoarece in 90% din cazuri nu se resoarbe.Succes