Exista vreo sansa?

Accidentul vascular cerebral

Postata de IonNina cu 9 ani in urma.

Bunica mea, in varsta de 80 de ani a facut un Accident Vascular Cerebral : Ischemie Vertebro Bazilara Reversibila (Asa scrie pe hartie) pe partea stanga! Ea se poate misca, nefiind paralizata! Insa problema e ca a uitat multe lucruri, isi mai aminteste de copii ei, dar nu mai stie unde sta, sau multe altele! Am nevoie si eu de un raspuns: Exista sanse sa isi revina, si daca da va rog sa imi dati medicamente/tratamente pentru refacere! MULTUMESC ANTICIPAT!

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 9 ani

buna ziua, medicatia este recomandata de mediculo neurolog! starea de confuzie poate fi pasagera, este nevoie sa vorbiti cu ea, sa va uitati impreuna la fotografii cu familia si prietenii - din care ea sa recunoasca persoanele, sa enumere lunile anului, zilele saptamanii (adica exercitii de orientare spatio-temporala). trebuie vorbit mult si stimulata din punct de vedere cognitiv.