Este tumora?

Accidentul vascular cerebral

Postata de MembruMobileAppNitustefania78 cu 6 ani in urma.

Buna seara. Bunica mea in varsta de 81 de ani a suferit un Avc, in urma examinarii CT cu substanta de contrast, rezultatul a fost urmatorul:
1.proces inlocuitor de spatiu heterodenos, cu diametre de aproximativ 41/16 mm, cu priza iodofila periferica, localizat capsulo-lenticulat stang, cu edem perilezional, efect de masa pe VLS si minima deviere linie mediana spre dreapta
2. AVC ISCHEMIC de 80/43 mm cu componenta hemoragica pariental posterior stang,
3. Sistem ventricular asimetric
4. Structuri mediane usor deviate dreapta.
Desi a trecut o luna de la accidentul vascular, bunica nu vorbeste, abia poate fi ridicata in sezut, iar de mers, abia poate sa faca cativa pasi sustinuta, medicii ne-au garantat ca o sa isi revina treptat. Sunt foarte ingrijorata. Va rog sa imi raspundeti.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna ziua. Daca este tumora sau nu, va spun medicii neurologi. Accidentul vascular fiind in emisfera stanga a creierului, este normal ca bunica dvs sa nu poata vorbi si sa exista deficit motor. Pentru vorbire veti avea nevoie de un logoped. Daca doriti sa discutam mai mult, ma puteti contacta si la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Toate cele bune!