e accident valcular sau altceva?

Accidentul vascular cerebral

Postata de adela_maria cu 14 ani in urma.

Fratele meu are 23 de ani si face frecvent crize de in care tremura din tot corpul .Tremura ,fara sa pice jos , nu poate sa vorbeasca si este constient si inconstient in acelasi timp (asa descrie el ). Sau alte dati cand i se face rau, pica jos, si ii amorteste tot corpul. la urgente i-au recomandat o tomografie, sa faca daca a facut accident cerebral. Ac***a in vedre simtomele are cineva idee ce poate sa fie?

Raspunsuri (6)

ionica

acum 14 ani

Simptomele unui accident vascular cerebral difera de la caz la caz si sunt urmatoarele;
Dureri de cap foarte puternice
Hemiplegie - paralizia muschilor de pe o singura parte a corpului ( fata, brat, picior) sau senzatie de amorteala si slabiciune.
Pierderea controlului asupra muschilor vezicii urinare si ai intestinului gros
Afectarea capacitatii de a inghiti
Afectarea vederii: neclaritate, incetosare, dublarea imaginii, prezenta unor pete sau pierderea totala a vederii
Afectarea partiala sau totala a auzului si a gustului
Dificultati in respiratie si ritm cardiac neregulat
Afectarea echilibrului si dificultatii in a merge
Senzatie de dezorientare si de nesiguranta
Pierderea cunostintei

Alex

acum 14 ani

La varsta asta e fosrte posibil sa fie ceva gen epilepsie... mai ales daca aceste crize exista de mai mult timp... e totusi prea tanar si nu cred ca are factori de risc pentu accident cerebral. e bine sa faca un CT dar si un EEG (electroencefalograma)

Dorynna

acum 14 ani

Seamana mult cu criza de epilepsie ce descrii tu..

Tanasa Nicusor

acum 14 ani

Cumnatul meu a facut un AVC sin are 47 ani,are dificultati in vorbire,amorteste partea dreapta a corpului ,dureri puternice de cap,la tomograf i-a iesit goluri multe,ne puteti spune ce reprezinta acestea si care sunt sansele de a se recupera si daca mai prezinta vreun pericol de a face un alt AVC?

catalina

acum 14 ani

mama mea a murit in urma unui accident vascular cerebral acum 1 an si 4 luni la 43 de ani....avea frecvent dureri de cap dar toti doct i-au spus ca are sinuzita...a stat in coma 3 zile ...(s a trezit dimineata la 5 si a zs ca o doare capul,dupa care a cazut in coma si nu si a revenit nici macar 1 minut)doct au spus ca nu au ce sa i faca pt ca cel mai mare vas de sange de la creir i s a spart,iar daca o opereaza moare,....daca o operam at existau sanse sa traiasca??????ea ma auzea cand vorbeam cu ea?toata lumea mi a zis ca nu....eu cred ca ma auzea....

cristi102093

acum 14 ani

ce fel de alimente trebuie sa consume un bolnav de accident vascular cerebral ischemic??????? ......bolnavul este inca in spital si este pus pe perfuzii