Despre CK

Accidentul vascular cerebral Distrofie musculara duchenne Hipertermie maligna Polimiozita dermatomiozita Hemoragia subarahnoidiana
+2
Vezi toate grupurile

Postata de melahrinia cu 8 ani in urma.

As dori sa stiu ce inseamna valorile mari ale CK la ce anume se refera afectiune,organele,medic specialist,tratament .

Raspunsuri (3)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua, Creatinkinaza este o enzima ce se gaseste in concentratii crescute in miocard si muschii scheletici si in concentratii mult mai mici, la nivelul creierului (CK-MM - musculara, CK-MB - miocardica, CK-BB - cerebrala).

Recomandari pentru determinarea creatinkinazei – diagnosticul infarctului miocardic acut si al diverselor afectiuni musculare. (depinde foarte mult de simptomatologia care va determinat sa consultati un medic)

Valori crescute: • infarct miocardic acut (la 4-6 ore de la debut); • miocardita severa; • dupa interventie chirurgicala deschisa pe cord si defribilare electrica • distrofie musculara Duchenne, polimiozita/dermatomiozita, traumatisme musculare;

• rabdomioliza in cadrul intoxicatiei cu cocaina; • sindromul mialgie-eozinofilie; • hipertermie maligna • convulsii, • ischemie,

• hemoragie subarahnoidiana; • sindrom Reye

Pentru o interpretare mai precisa va rog sa imi detaliati :simptomatologia , sa mentionati valoarea CK obtinuta precum si valorile normale inscrise in buletinul de analize si sa mentionati daca faceti efort fizic sustinut sau ati facut in ultimul timp .

melahrinia

acum 8 ani

Buna ziua!
In luna mai a acestui an sotul meu a facut AVC ischemic ocazie cu care i s-au facut mai multe analize printre care si acest Ck care a fost 476 (in mod normal ar trebui sa fie vreo 350 daca nu ma insel).Prea multe explicatii nu am primit,nu se stie de ce a facut AVC(a facut RMN angio,dopler carotidian) sa faca si ecocardiografie.Precizez ca el are distrofie Becker,neurologul spune ca nu cert este ca probleme are(merge greu,leganat,urca greu scarile,se ridica greu din pozitia sezut) e posibil sa fi facu acest AVC ca urmare a acestei afectiuni motiv pentru care are si aceste valori ale CK-ului destul de mari?Ce ne sugerati?Unde si cui sa ne adresam?
Multumesc,

Mirceag

acum 7 ani

Pentru polimiozita .Reumatolog