comotie cerebrala

Accidentul vascular cerebral

Postata de Naydine cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Ma numesc Nadina Piroi si locuiesc in Giurgiu. Bunica mea a suferit o comotie cerebrala acum 7 zile, pur si simplu. Este internata la nr.9 la neuro. In primele 3 zile starea ei era buna (manca,misca mana si piciorul stang, ne recunostea).Acum vrea sa plece din spital si nu ne mai intelegem cu ea. Parca este alt om. Are 83 ani. Dansa are diabet si tensiune. Ce sanse sunt sa isi mai revina?

Va multumesc,
Cu respect,

Nadina Piroi

Raspunsuri (1)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Nu ati precizat diagnosticul exact. Este accident vascular? De care - hemoragic sau ischemic? Comotie cerebrala este un termen foarte vag... ca sa nu mai spun ca este invechit...
Oricum, dupa ceea ce descrieti bunica pare mai degraba sa faca o dementa vasculara, adica o deteriorare a capacitatilor cognitive (intelectuale) - memorie, etc...
Sanatate!