ce sanse sunt ?

Accidentul vascular cerebral

Postata de mihaela1295 cu 13 ani in urma.

ce sanse are tatal meui de 71 ani , diagnosticat cu AVC ischemic acut cu hemoragizare girala parietal drept , absenta individualizarii carotidei interne de partea dreapta -stenoza intinsa pana in portiunea sinusului cavernos ;semnal diminuat si lumen stenozat carotida interna stanga ;semnal si lumen modificat cerebrale medii, leucoaraioza , lacunarism cerebral , atrofie cerebrala , leziuni demielinizate infracentimetrice situate supratentorial substrat vascular , degenerativ?Ce putem face ptr. el?Acum este constient, mananca , dar nu i se da voie sa se deplaseze , desi ar putea , dar dupa 2 sapt . de stat la pat ... nu prea mai poate.Singura problema vizibila este dificultatea de vorbire.Daca stiti un dr. care sa-l poata ajuta , astept un raspuns.

Raspunsuri (4)

mihaela

acum 13 ani

nu stiu cand ai postat acest mesaj dar te sfatuiesc sa ajungi la Prof.Dr A.V. Ciurea, este medic neurochirurg dar sigur are echipa de medici neurologi. De fapt, in opinia mea, singurul care te-ar ajuta ... nu demult l-am pierdut pe tatal meu din cauza unei hemoragii cerebrale, din pacate dr Ciurea nu era in tara ....

mihaela

acum 13 ani

Am uitat sa precizez .... exact ce era mai important .... Prof Dr Alexandru Vlad Ciurea il puteti gasi la Spitalul de Urgenta "Bagdasar-Arseni", din pacate spitalul este in reparatii generale. Dar, in opinia mea, important este sa-l gasiti pe Professor.

mirela

acum 13 ani

Buna ziua!
Am si eu bunica internata de sambata in spital.
La tomograf ia iesit ca are un vas de sange blocat(infundat)
din ce am citit pe net asta e uun accident vascular ischemic tranzitor...
nu stiu ce scrie in fisa ei,diagnosticu pus...dar singura ei problema dupa acest accident este ca are dificulatati la vorbire vizibila si ca nu isi gaseste cuvintele repede...se incurca..
as fi vrut sa stiu daca e suficient tratarea medicamentoasa sau e nevoie de o analiza amanuntita si apoi eventual de o operatie?
Multumesc!
O zi buna!

mirela

acum 13 ani

tatal meu a scapat in vara , urmeaza tratamentul prescris de dr. Petrescu si sper sa aiba multe zile inainte...