Cat timp dureaza recuperarea dupa un AVC?

Accidentul vascular cerebral

Postata de Utilizator11564327443 cu 4 ani in urma.

Buna..prietenul meu a facut AVC hemoragic ..a fost in timp ce dorea sa mearga in sufragerie a cazut din picioare (nu si-a fracturat nimic,a cazut in cel mai bun mod zic eu adica pe genunchi).Nu a avut o perioada de coma ,a fost transportat la spital in mai putin de 1h iar in 2 zile a fost facuta o operatie pentru oprirea hemoragiei.Astazi 28 iulie 2019 la 4 luni de la accident poate vorbi perfect,se poate deplasa cu o carja cu 4 picioare ac***a in spate un om deoarece este plinut si ii este frica sa cada,iar cu mana stanga poate strange binisor(poarta inclusiv orteza noaptea pentru a ii tine degetele drepte),poate sta la marginea patului si gandeste si vorbeste coerent(nu a fost afectat deloc pe partea asta).Imi poate spune cineva va rog estimativ cam cat ar mai dura recuperarea ac***a in vedere ca este la clinica Nova Vita din Targu Mures?Multumesc..

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/reabilitarea-post-accident-vascular-cerebral_335

Utilizator11618040728

acum un an

Cam 1 an dacă face fizioterapie