Care este perioada de recuperare?

Accidentul vascular cerebral

Postata de Utilizator11723720931 cu o luna in urma.

Bună ziua mama mea an varsta de 69 de ani duminica an jurul orelor 21 a suferit un accident vascular cerebral hemoragic a stat an sala de operație de la orele 22 pana dimineața la ora 6 luni o parte din partea stamga a craniului au fost nevoiți medici sa i-o scoată sa trezit eri mișcă toată partea stanga dreapta a ramas paralizata problema mea este ca medicul neurolog mia spus ca e bine si an 2 3 zile trebuie sa o dezintubeze iar astăzi când am fost la ati la vizita doctora mia spus ca e an stare grava dependenta de ventilator care este perioada după o operație destul de dificila pe creier sa o pate scoată de la aparate sa nu mai fie ventilata mecanic și intubata care este perioada va rog mult sa a-mi suneti și mie va implor sunt disperata va mulțumesc mult și care este recuperarea

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Perioada de recuperare dupa un accident vascular cerebral hemoragic poate varia foarte mult de la o persoana la alta. Aceasta depinde de mai multi factori, printre care: severitatea accidentului, varsta pacientului, starea generala de sanatate si raspunsul organismului la tratament. In cazul mamei dvs., faptul ca a fost operata imediat dupa accident este un lucru bun. Totusi, starea ei critica si dependenta de ventilator indica faptul ca are inca nevoie de suport medical intensiv. Perioada in care ar putea fi scoasa de la ventilator poate varia, de la cateva zile la cateva saptamani, sau chiar mai mult. Este important de retinut ca recuperarea dupa un astfel de accident este un proces pe termen lung, care implica nu doar recuperarea fizica, ci si cea neuropsihologica. Va recomandam sa discutati cu medicul ei neurolog sau cu un medic de terapie intensiva care o ingrijeste pentru a obtine mai multe informatii specific personalizate.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/reabilitarea-post-accident-vascular-cerebral_335