cand s-a produs

Accidentul vascular cerebral

Postata de kostake cu 12 ani in urma.

In luna martie, am facut o tomografie computerizata la cap pentru niste dureri difuze sub oasele capului si,mi s-a spus ca am facut un AVC ischemic lacunar dar nu si cand s-a produs acesta, as dori sa stiu cum pot afla cand s-a produs acest AVC tinand cont de faptul ca eu nu am simtit cand s-a produs si nu am ramas nici cu sechele.Acum fac tratament cu cereblolizin de 10mg, ( trei cure la interval de trei luni) acum sunt la a doua, bilobil si SERMION si daca tratementul e corespunzator si ce ar trebui sa mai fac sa nu se mai produca un altul.
As mai dori sa stiu cum imi sterg istoricul fiselor medicale de aici in principal a celor ce nu-mi sunt de trebuinta. Cu stima ! Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Daca AVC-ul lacunar nu a produs nici un semn clinic nu poate sti nimeni cand a avut loc, si nici nu e asa important. Nu ati precizat varsta, caci la varstnici la f multe persoane se gaseste asa ceva la tomograf.
Tratamentul e bun, dar mai trebuie un antiagregant ca si preventie (un medicament care previne formarea cheagurilor si producerea AVC): de exemplu ASPIRINA (Aspenter-ul la care tot ii fac reclama pe TV).
Pe langa asta, ca si preventie trebuie controlul factorilor de risc modificabili: de ex trebuie tratate cu grija alte boli daca exista: Hipertensiunea, diabetul, colesterolul; trebuie intrerupt fumatul, corectata obezitatea. Mai sunt si factori de risc nemodificabili: sexul masculin, ereditatea.
Sanatae!

Dr. Horatiu Moldovan

acum 12 ani

Cind s-a produs este mai putin important decit; de ce s-a produs ? Este necesara o echografie doppler de artere carotide si daca este oportun o operatie de endarterectomie carotidiana pentru a preveni aparitia altui accident.

Conf. Dr. Horatiu Moldovan
[email protected]