buna ziua

Accidentul vascular cerebral

Postata de danniella2010 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Bunica sotului meu a facut accident vascular cerebral ischemic in data de 22 februarie 2012,s-a simtit rau,a fost dusa de urgenta la spital.I s-a facut doua tomograf,totul este in regula,cu tensiunea,nu este paralizata,dar nu se poate scula,nu deschide ochii si de o saptamana doarme.Sa fie sedata si daca da cat dureaza aceasta stare.Nu mananca,nu bea lichide.Ce se poate intampla,are aproape 80 de ani.Este constienta,in sensul ca aude orice miscare,este agitata uneori.Va rog frumos am nevoie de un raspuns urgent,sa stim ce sa facem si la ce sa ne asteptam.Isi mai revine?Diagnosticul medicului este atac ischemic.Va multumesc frumos,si astept urgent un raspuns pentru ca familia este foarte ingrijorata si sa stie la ce sa se astepte pe viitor.

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Cel mai bine vorbiti cu medicul curant sa vedeti daca i-au fost administrate sedative sau ce se intampla. In mod normal nu este nevoie si este foarte important sa se inceapa si o stimulare cognitiva adecvata pentru a se reface mai bine. De multe ori acest aspect este ignorat de familie si lasat pentru mai tarziu, dar pentru pacienti este unul dintre cele mai importante aspecte si pot duce si la depresie in momentul in care constata ca s-au produs modificari.

Intrebati pentru a fi siguri si apelati si la kinetoterapie pentru a ii antrena muschii, articulatiile si ligamentele. Chiar daca nu este paralizata, faptul ca de o saptamana nu se mai misca de pe pat la varsta dansei este destul de complicat.