Buna ziua

Accidentul vascular cerebral

Postata de GeoGl cu 12 ani in urma.

De cate ori poti face accident vascular si daca penicilina afecteaza tratamentul?Tatal meu a facut acum 15 ani un acciden vascular,s-a recuperat bine(abilitatile de a vorbi si mersul erau mai greoi si mana si piciorul stang umflate,de la coagularea sangelui) si as vrea sa stiu daca mai poate face inca unul si care sunt riscurile!Ast raspuns urgent va rog!!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Un accident vascular cerebral (AVC) apare atunci cand un vas de sange (o artera) care furnizeaza sange la nivelul unei zone a creierului se sparge sau este blocat de un cheag sangvin
este important sa fie controlati factorii de risc pentru dezvoltarea unui AVC , respectiv hipertensiunea arteriala ( prin evaluare periodica la medicul cardiolog, masurarea tensiunii arteriala acasa cu ajutorul unui tensiometru automat sau de catre un cadru medical0, diabetul zaharat, afectarea vaselor coronare ale inimii, aritmii cardiace (fibrilatia atriala), endocardita; fumatul, lipsa de activitate fizica, obezitatea , consumul crescut de alcool sunt alti factori de risc

GeoGl

acum 12 ani

Multumesc!Se pare ca a mai facut un accident vascular si din pacate suntem nevoiti sa stam in spital o perioada cu el.De o saptamana este si incet incet isi revine,deja incepem sa intelegem cuvinte,sa stea in fund,intelege ce il intrebam,doar ca sunt momente cand se pierde si intreaba un lucru de mai multe ori si e nevoit sa manance mai mult pe baza de lichide.In rest e bine si ii MULTUMESC LUI DUMNEZEU ca e doar atat(daca pot spune asa),fiindca a avut si bronsita si respira foarte greu in primele zile.