avc

Accidentul vascular cerebral

Postata de sfatul medicu.ro cu 10 ani in urma.

are legatura angor de efort, acum 8 ani cu infarctul cerebral datorita ocluziei sau stenozei nespecificate ale arterelor cerebrale ,in care intre timp nu a mai aparut probleme.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, au legatura intrucat factorii de risc cardiovasculari ( hipertensiunea arteriala, colesterol crescut, fumat, obezitate, diabet zaharay, etc) pot actiona atat pe cord cat si pe creier.

sfatul medicu.ro

acum 10 ani

da,dar dr.neurolog care se ocupa de mine,a spus ca nu are legatura,ca se intampla sa faci un avc si daca esti bonlav si sanatos?

sfatul medicu.ro

acum 10 ani

cum se manifesta crize motorii jaksoniene stg. dupa un avc ischemic?