AVC

Accidentul vascular cerebral

Postata de constantin218107206 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,socrul meu are varsta de 74 de ani ,acum o luna a facut un accident vascular cerebral care i-a afectat gura (i s-a strambat gura si vorbeste mai greu) a fost internat in spital si i s-a dat un tratament dar tot greu vorbeste, acum 3 zile a facut din nou un accident vascular cerebral care i-a afectat ochiul stang(nu mai vede absolut deloc cu ochiul stang) acum este din nou in spital sub tratament dar mi s-a spus ca vederea nu o sa-i mai revina niciodata, mi s-a spus ca daca mai face si un al treilea accident vascular cerebral e posibil sa fie si ultimul.Intrebarea mea este ce se poate intampla la al 3 accident vascular cerebral sa stim la ce sa ne asteptam.Va multumesc

Raspunsuri (2)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Daca mai face un AVC, manifestarile acestuia pot fi in functie de localizarea si de intinderea lui. Poate fi un deficit minor, ca si cele de pana acum, sau poate sa ramana paralizat sau imobilizat la pat sau poate muri. Nimeni nu poate prezice ce va fi si cum va fi. Dar oricum, trebuie cautata cauza si tratata, adica trebuie sa ia un tratament de preventie. Sanatate!

Angelica

acum 12 ani

Este parchenson.Si daca mai face si pe al 3 lea accident vascular pregateste ca nu o sa reziste.Toate aceste simptome care le are socrul dmv. le -a avut tatal meu.
BUnul Dumnezeu sa fie cu dinsu(socru),si sa va dea putere sa mergeti mai departe