AVC?

Accidentul vascular cerebral

Postata de Luminita007 cu 12 ani in urma.

Mi se intampla cateodata, de obicei pe timpul verii, sa ametesc brusc. Citind articolul despre AVC de pe site mi-am dat seama ca in acele momente prezint urmatoarele simptome:
- tulburari de vedere, vedere neclara, incetosata, cu pete
- confuzie, tulburari de vorbire sau de intelegere a cuvintelor celorlalti
- tulburari de mers, ameteala
, insa nu sunt insotite de amortirea unei parti ale corpului sau dureri puternice de cap, ci de o transpiratie rece.
Dupa cateva minute, aceasta stare trece si ma simt bine, din nou.
Credeti ca poate fi vorba despre un accident vascular?

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

AVC-ul apare la persoane in varsta de cele mai multe ori si nu se manifesta doar asa. Va sfatuiesc sa consultati un medic neurolog. Parerea mea este ca este vorba de atacuri de panica, dar nu strica un control. Daca este totul in regula dpdv neurologic, consultati un psiholog.

Alexinho

acum 12 ani

Iti sugerez sa mergi cat mai repede posibil la un medic specialist. Bunicumeu de pe o zii a facut AVC, nu-i de joaca....

Mihaela22120678

acum 12 ani

Depinde cat dureaza; daca sunt tranzitorii nu e nici o problema. Cu cat te sperii mai tare cu atat ametesti mai tare. E pe fond nervos.

Dr. Horatiu Moldovan

acum 12 ani

Riscul unui AVC justifica un consult neurologic serios. Eventual o echografie vasculara carotidiana. Este esential sa preveniti o asemenea complicatie.

Conf. Dr. horatiu Moldovan
[email protected]

elisa

acum 11 ani

Fantastica fructul kiwi pt prevenirea AVC , 3 pe zi, cautati pe Google, 8 motive pt a minca acest fruct.
Eu de citeva zile maninc, scade TA grozav, colesterolul, oai.
Dumnezeu sa va ajute pe toti!