AVC

Accidentul vascular cerebral

Postata de maptree cu 14 ani in urma.

Buna ziua,
Viitorul meu socu a suferit de curand un avc, as dori sa stiu la cat timp dupa accident trebuiesc facute tomografia si rmn-ul.

Raspunsuri (7)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Medicul neurolog care dispensarizeaza cazul va va recomanda investigatiile necesare. Este foarte important tipul de AVC - ischemic, hemoragic??

Laura Cozlov

acum 14 ani

Nu inteleg un lucru: diagnosticarea nu se face in urma tomografiei( adica daca este avc ischemic sau hemoragic)?
As mai avea nevoie de o lamurire:exista vreun spital sau centru pentru recuperare dupa un avc in Bucuresti?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Cu siguranta, investigarea tomografica poate preciza tipul de AVC, precum si examinarea clinica, evolutia dupa accident este diferita in cazul celor 2 tipuri. Recuperarea se poate face in orice centru/ clinia de Balneofizioterapie si Recuperare medicala.

Laura Cozlov

acum 14 ani

Puteti sa-mi recomandati o astfel de clinica in Bucuresti?>

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Clinica de recuperare din cadrul Spitalului de Urgenta Elias.

Laura Cozlov

acum 14 ani

Multumesc foarte mult pentru recomandare.

dumbrava adina 0747038537

acum 11 ani

buna ziua,tatal meu a suferit pe 26.12.2012 ,ora 3.00 un avc ischemic ,de atunci starea lui nu s-a modificat ,este si in acest moment la terapie intensiva,ni s-a spus ca sufera de sindromul locked,rugam un sfat , ajutor!!!!!!