Avc ischemic

Accidentul vascular cerebral

Postata de MembruMobileApp150330210426984 cu 8 ani in urma.

Tatăl meu are 56 de ani si a suferit un avc ischemic , mai suferă de diabet si are probleme cu inima . Dupa 15 zile de tratament post avc starea lui sa îmbunătățit dar funcțiile membrelor de pe partea stânga nu sunt recuperate 100% , mișca piciorul dar nu poate pași , mișca mana dar necontrolat . Întrebarea ar fi , o sa își poată recapătă funcțiile complet ? Cam cat ar dura recuperarea ?

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna ziua! Varsta tatalui dvs constituie un avantaj in recuperare. Mai departe, insa, conteaza intinderea si profunzimea accidentului, materialul biologic si, mai ales, lucrul intensiv alaturi de kinetoterapeut. Terapia trebuie sa inceapa imediat ce semnele vitale sunt stabile, si trebuie adaptata conditiilor organismului (vezi inima). Investiti in recuperare, oferindu-i sansa sa isi revina! Sanatate si succes!

Spiridon

acum 8 ani

Multumesc frumos , doamna doctor