avc ischemic sylvian stang

Accidentul vascular cerebral

Postata de cardinal_67 cu 12 ani in urma.

salut! sant mariam , am 43 ani si in urma cu o luna si jumatate am suferit un avc ischemic sylvian stang datorita caruia mi-a fort afectata vorbirea.Urmez tratament cu plavix 75 mguna dimineata,sermion 30mg una la pranz si simvacar 20mg una seara si cerebrolysin 10 fiole de10ml tinp de 6 luni.Ma intereseaza cam cand voi putea conduce autoturizmul mentionand ca nici o alta parte a corpului nu mi-a fost afectata?

Raspunsuri (1)

Dr. Horatiu Moldovan

acum 12 ani

Mai important decit conducerea autoturismului este elucidarea cauzei care a produs AVC-ul. Daca aceasta nu a fost elucidata, se poate repeta. Recomand o echografie doppler a arterelor carotide.
Daca este o placa de aterom cu caracter emboligen este recomandata interventia de endarterectomie carotidiana.

Conf. Dr. Horatiu Moldovan
Clinica Medicala Sophia
Bucuresti, Intr. Invingatorilor nr 29
tel 0769217738 sau 021 320 20 28