AVC cu HSA - anevrism fisurat - clipare

Accidentul vascular cerebral

Postata de CristinaOnelMarcu cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Acum 7 zile, mama mea, 60 ani, a suferit un AVC hemoragic prin fisurare anevrism cu HSA interemisferic si poligonul willis.

Dupa aprox 3 zile si jumatate de investigatii, s-a realizat cliparea anevrismului.
Medicul ne-a spus ca operatia a reusit si ca sunt sanse bune de recuperare, insa trebuie sa vedem evolutia postoperatorie si cum se va manifesta vasospasmul.

Dupa 2 zile de la operatie, mama ne recunoaste pe toti, vorbeste foarte mult (parca franturi de amintiri sau lucruri pe care le avea de facut), dar incoerent si uneori parca pronunta cuvintele pe dos si cu ceva dificultate. Din ce ne-am putut da seama nu a ramas cu pareza, pentru ca isi misca bine mainile si picioarele, chiar vrea sa se ridice din pat si din ac cauza o tin legata la sectia ATI.
Ingrijorarea mea este legata de confuzia din vorbire, daca este temporara si normala dupa 2 zile de la operatia de clipare si daca pe masura ce va trece timpul si efectele vasospasmului, isi va reveni cat de cat.
Multumesc!

Raspunsuri (3)

narhesusa

acum 10 ani

In cazul unui avc, pacientii raman cu anumite sechele temporale sau definitive. Cel mai bine e sa discutati mai in detaliu cu medicul care a operat-o. Oricum ea va fi monitorizata in continuare de un neurolog, care va lamuri mai bine in legatura cu problema mamei. Din moment ce medicul neurorochirurg v-a dat sanse de recuperare, incercati sa ganditi pozitiv! Multa sanatate mamei!

emma.emma

acum 10 ani

imi poti spune te rog daca aceasta operatie se face contra cost?

CristinaOnelMarcu

acum 10 ani

@ narhesusa - multumesc pentru raspuns! medicul care a operat-o e destul de "scump la vorba" si explicatiile pe care ni le da sunt foarte vagi.. nu inteleg acest comportament.

@ emma - noua nu ne-a cerut nimeni, nimic in mod explicit, insa "regulile nescrise" te obliga sa platesti medicii care se ocupa de pacient si nu numai. cam asta e sistemul, din pacate.