ANALIZA INR

Accidentul vascular cerebral

Postata de cisleanu cu 16 ani in urma.

Am o mare intrebare.Tatal meu a avut 3 AVC,ultimul in luna ianuarie.La spitalul din Buc. i sa prescris medicamentul Sintrom,ptr care trebuie sa faca o analiza lunara.Pe 10.03 a facut aceasta analiza si a avut rezultatul 1,67.Doctorul a spus ca ar trebui sa mareasca doza de sintrom dar mai bine sa o lasam asa cum este(2 pastile/zi de 4 mg.).Nu mai inteleg nimic ori trebuie marita ori nu.Apropo tratamentul inadecvat cu sintrom poate produce scaune cu singe(2 ori intro luna).Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

alina m

acum 14 ani

Inr tb sa fie intre 2-3. se recolteaza lunar pt al verifica. de regula doza difera de la pacient la pacient dar se situeaza frecvent undeva intre 1/2 sau 1/4 cp zilnic.orice sangerare din gingii, nas, sau vanatai pe corp aparute aaraata ca doza emare si tb verificat INR.