amorteli

Accidentul vascular cerebral

Postata de viorel paul cu 12 ani in urma.

amorteli in mana stanga , incep cu amortirea pana la inghetarea degetelor 3 degete mic,mij,mare, daca nu le masez tine amorteala vreo 15min, daca masez isi revine in 5-10min dupa care revine in 15min. cand amortesc degetele aproape ca imi ingheata. apar si noaptea cat si ziua

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesara efectuarea unei electromiograma (EMG) ce stabileste daca exista tulburari de conducere motorie si senzitiva la nivelul nervilor membrului superior afectat, cat si un examen clinic catre medicul neurolog sau reumatolog.
ar putea fi vorba de o compresie a nervului median, ca in sindrom de canal carpian bilateral. acesta necesita purtarea unei orteze de mana mobila (ce fixeaza articulatia pumnului) , un tratament antialgic, antiinflamator nonsteroidian, neurotrop, evitarea miscarilor de flexie excesive si lucrului cu tastatura .