amorteli

Accidentul vascular cerebral

Postata de viorel paul cu 12 ani in urma.

amorteli in degete si mana stanga de aproape doua saptamani

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine de precizat in ce moment al zilei apar, factorii care accentueaza durerea, care o amelioreaza. Amortelile apar cand este vorba de o compresie a unui nerv. Necesita un examen clinic la un medic reumatolog (poate fi vorba de un sindrom de canal carpian etc), ce poate recomanda o electromiograma (pentru a depista daca exista tulburari der conducere motorie si senzitiva ale mainilor), un tratament antialgic, antiinflamator, eventual pentru tulburarile de conducere nervoasa.

viorel paul

acum 12 ani

amortelile apar pe tot parcursul zilei, indiferent in ce ipostaza tin mainile. se amelioreaza doar cand usor o masez, altfel amortelile tin pana la 5-10 min dupa care dispar si reapar la 15min